Skip to content

715 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$43,000
Last Sale Date
Jan 16, 1981

Property Information

Block737
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,161
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,100
22%
Improvement Value:$152,700
78%
Total Assessment$195,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,446+2.0%
2024$7,299-0.2%
2023$7,311-1.7%
2022$7,440+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$43,000

To:

Sq Ft3,161DeedBook 4705, Page 776

Property Built

Built

Year Built: 1920