Skip to content

681-683 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2001

Property Information

Block712
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,550
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
30%
Improvement Value:$139,100
70%
Total Assessment$197,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,507+2.0%
2024$7,359-0.2%
2023$7,371-1.7%
2022$7,501+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,500
DeedBook 5661, Page 657

Property Built

Built

Year Built: 1950