Skip to content

782-784 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$492,500
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block756
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,606
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
31%
Improvement Value:$160,800
69%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,872+2.0%
2024$8,697-0.2%
2023$8,711-1.7%
2022$8,865+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$492,500

To:

Sq Ft2,606DeedBook 20210, Page 54086

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft2,606DeedBook 12550, Page 3685Recorded4/23/2015

Property Sale

Sale
$93,173
DeedBook 5511, Page 552

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 5132, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1912