Skip to content

499-505 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1932

Last Sale Price
$517,500
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block713
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,483
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,300
27%
Improvement Value:$206,100
73%
Total Assessment$282,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,740+2.0%
2024$10,528-23.7%
2023$13,790-1.7%
2022$14,033+48.8%
Property History

Property Sale

Sale
$517,500

To:

Sq Ft2,959DeedBook 20180, Page 84843

Property Sale

SaleMulti
$420,000
DeedBook 6156, Page 826

Property Built

Built

Year Built: 1932