Skip to content

614-616 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block716
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,715
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,500
13%
Improvement Value:$199,300
87%
Total Assessment$227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,663+2.0%
2024$8,492-0.2%
2023$8,506-1.7%
2022$8,656+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 4558, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1927