Skip to content

14 Seabury St

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block722
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
14%
Improvement Value:$138,300
86%
Total Assessment$160,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,115+6.4%
2024$5,745+26.5%
2023$4,541-1.8%
2022$4,625+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,254DeedBook 20240, Page 46756

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft2,254DeedBook 20211, Page 38795Recorded11/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 1927