Skip to content

73 Delavan Ave

Newark, NJ 07104

Built 2006

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Oct 20, 2006

Property Information

Block722
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,090
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
10%
Improvement Value:$207,300
90%
Total Assessment$229,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+2.0%
2024$8,567-0.2%
2023$8,581-1.7%
2022$8,732+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft4,090DeedBook 6403, Page 351

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6036, Page 540

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5439, Page 570

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 4898, Page 826