Skip to content

15 Seabury St

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Nov 22, 2021

Property Information

Block723
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
9%
Improvement Value:$230,800
91%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,644+2.0%
2024$9,454+59.5%
2023$5,926-1.7%
2022$6,031+1.0%
Property History
Sales9

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,524DeedBook 20220, Page 10417

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 12307, Page 7652

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 12266, Page 6329

Property Sale

Sale
$349,000
DeedBook 6375, Page 349

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 6016, Page 416

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5684, Page 215

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5546, Page 715

Property Sale

Sale
$20,000

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4515, Page 672

Property Built

Built

Year Built: 1907