Skip to content

17-21 Elwood Pl

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 3, 2004

Property Information

Block733
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage728
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$720,000
58%
Improvement Value:$530,000
42%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,538+2.0%
2024$46,600-4.0%
2023$48,542-1.7%
2022$49,400+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5978, Page 132

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 5366, Page 110

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 5254, Page 538

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 4611, Page 305