Skip to content

244 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1932

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 27, 2022

Property Information

Block736
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,400
22%
Improvement Value:$95,700
78%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,643+2.0%
2024$4,552-0.2%
2023$4,559-1.7%
2022$4,640+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,848DeedBook 20220, Page 74855

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 4707, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1932