Skip to content

71-73 Manchester Pl

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Apr 28, 1980

Property Information

Block806
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
22%
Improvement Value:$169,300
78%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,256+2.0%
2024$8,093-0.2%
2023$8,107-1.7%
2022$8,250+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft4,346DeedBook 4680, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1927