Skip to content

270-274 Grafton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 20, 1996

Property Information

Block756
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,656
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,900
38%
Improvement Value:$121,600
62%
Total Assessment$195,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,435+2.0%
2024$7,288-0.2%
2023$7,300-1.7%
2022$7,429+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915