Skip to content

63-67 Heller Pkwy

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Date
Oct 4, 1984

Property Information

Block760
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,758
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,100
26%
Improvement Value:$141,600
74%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,290+2.0%
2024$7,147-0.2%
2023$7,158-1.7%
2022$7,285+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920