Skip to content

303 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jun 26, 2003

Property Information

Block763
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG.
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,085
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
19%
Improvement Value:$130,300
81%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,127+2.0%
2024$6,006-0.2%
2023$6,015-1.7%
2022$6,122+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft4,085DeedBook 6300, Page 415

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5143, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1910