Skip to content

783-785 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 2, 2020

Property Information

Block761
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,409
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
27%
Improvement Value:$158,200
73%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,203+2.0%
2024$8,041-0.2%
2023$8,054-1.7%
2022$8,197+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4646, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1919