Skip to content

696-704 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Oct 28, 2003

Property Information

Block761
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$314,600
35%
Improvement Value:$582,600
65%
Total Assessment$897,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,121+2.0%
2024$33,448-0.2%
2023$33,501-11.8%
2022$38,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 6063, Page 901

Property Sale

SaleMulti
$98,600
DeedBook 4772, Page 170