Skip to content

288 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Sep 28, 1992

Property Information

Block762
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,044
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
15%
Improvement Value:$177,800
85%
Total Assessment$210,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,986+2.0%
2024$7,829-0.2%
2023$7,841-1.7%
2022$7,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft4,044DeedBook 5233, Page 92

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5082, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 1912