Skip to content

274-276 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block762
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
16%
Improvement Value:$169,300
84%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,663+2.0%
2024$7,512-0.2%
2023$7,524-1.7%
2022$7,657+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5230, Page 731

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4670, Page 940

Property Built

Built

Year Built: 1912