Skip to content

783 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 2, 2009

Property Information

Block812
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,088
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
23%
Improvement Value:$170,000
77%
Total Assessment$220,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+2.0%
2024$8,231-0.2%
2023$8,245-1.7%
2022$8,390+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912