Skip to content

688 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$1,575,000
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block763
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
68%
Improvement Value:$40,800
32%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,849+2.0%
2024$4,753-0.2%
2023$4,761-1.7%
2022$4,845+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,575,000

To:

DeedBook 12531, Page 1727

Property Sale

Sale
$1,670,000
DeedBook 6250, Page 340

Property Sale

Sale
$1,360,000
DeedBook 6037, Page 645

Property Sale

Sale
$1,025,000
DeedBook 5875, Page 94

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 5801, Page 204

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5655, Page 526