Skip to content

708 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Apr 12, 2022

Property Information

Block763
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class10
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$240,000
60%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,395+2.0%
2024$19,013+90.3%
2023$9,992-1.7%
2022$10,169+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$960,000

To:

DeedBook 20220, Page 50185Recorded5/20/2022

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5601, Page 78

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5024, Page 119