Skip to content

115 Grafton Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block775
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class10
Description3SF3UG.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$280,000
70%
Total Assessment$400,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,874+2.0%
2024$17,522+60.2%
2023$10,941-1.7%
2022$11,134+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$685,000

To:

DeedBook 20210, Page 87547

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 75264Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6124, Page 426

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5966, Page 341

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5882, Page 108

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5621, Page 726

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4647, Page 974