Skip to content

10-12 Manchester Pl

Newark, NJ 07104

Built 1916

Last Sale Price
$22,000
Last Sale Date
Dec 10, 2013

Property Information

Block787
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description2.5 SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,792
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,500
23%
Improvement Value:$172,600
77%
Total Assessment$224,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,523+2.0%
2024$8,354-0.2%
2023$8,368-1.7%
2022$8,516+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$22,000

To:

Sq Ft4,792DeedBook 20220, Page 47794

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4490, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1916