Skip to content

50-52 Elliot St

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 17, 2004

Property Information

Block764
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,600
25%
Improvement Value:$98,900
75%
Total Assessment$132,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,039+2.0%
2024$4,940-0.2%
2023$4,948-1.7%
2022$5,035+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5854, Page 942

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5583, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1915