Skip to content

818-820 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1909

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block813
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,853
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
6%
Improvement Value:$367,900
94%
Total Assessment$390,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,858+29.5%
2024$11,475+16.1%
2023$9,888-1.7%
2022$10,062+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft6,853DeedBook 20230, Page 53404

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft4,953DeedBook 20211, Page 51148Recorded12/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1909