Skip to content

702 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Date
Nov 14, 2012

Property Information

Block763
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,210
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
14%
Improvement Value:$180,200
86%
Total Assessment$209,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+2.0%
2024$7,825-0.2%
2023$7,838-1.7%
2022$7,976+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 5321, Page 139

Property Sale

Sale
$31,500
DeedBook 4875, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1900