Skip to content

416 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 7, 2018

Property Information

Block814.01
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,400
14%
Improvement Value:$156,700
86%
Total Assessment$183,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,963+2.0%
2024$6,826-0.2%
2023$6,837-1.7%
2022$6,958+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 20180, Page 73008

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 12312, Page 3377

Property Sale

Sale
$373,530
DeedBook 12019, Page 829

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5652, Page 464

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 4775, Page 429

Property Built

Built

Year Built: 1920