Skip to content

414 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 2, 2017

Property Information

Block814.01
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
13%
Improvement Value:$162,500
87%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+2.0%
2024$6,994-0.2%
2023$7,005-1.7%
2022$7,129+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 20170, Page 41290

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 4658, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1912