Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
835 Mt Prospect Ave
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Sep 29, 1988
Property Information
Block814
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4
Building Details
Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$26,400
13%
Improvement Value:$171,900
87%
Total Assessment$198,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,541 | +2.0% |
| 2024 | $7,393 | -0.2% |
| 2023 | $7,405 | -1.7% |
| 2022 | $7,535 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.