Skip to content

38 Coeyman St

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$127,094
Last Sale Date
May 17, 2021

Property Information

Block814
Lot56
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,900
30%
Improvement Value:$68,600
70%
Total Assessment$98,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,746+2.0%
2024$3,672-0.2%
2023$3,678-1.7%
2022$3,743+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$127,094
DeedBook 12155, Page 4692

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 6264, Page 35

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5762, Page 214

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 5545, Page 599

Property Sale

Sale
$33,500
DeedBook 4793, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 1890