Skip to content

28 Coeyman St

Newark, NJ 07104

Built 2019

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block814
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
8%
Improvement Value:$310,000
92%
Total Assessment$337,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$12,816+1162.1%
2021$1,015+1.8%
2020$997+11.6%
2017$893+6.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft3,740DeedBook 20180, Page 93842

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 12330, Page 8791

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12151, Page 4844

Property Sale

Sale
$105,300
DeedBook 5872, Page 375