Skip to content

182 Verona AveNewark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block815
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$177,700
64%
Total Assessment$277,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,561+2.0%
2024$10,353-0.2%
2023$10,369-1.7%
2022$10,553+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

DeedBook 6000, Page 700