Skip to content

82-84 Winthrop St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$263,000
Last Sale Date
Aug 1, 2017

Property Information

Block817
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2SF5UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,849
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
18%
Improvement Value:$146,600
82%
Total Assessment$178,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,769+2.0%
2024$6,636-0.2%
2023$6,647-1.7%
2022$6,764+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$263,000

To:

Sq Ft2,849DeedBook 20170, Page 71123

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5558, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1900