Skip to content

16 E Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1917

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Oct 2, 2003

Property Information

Block833
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,452
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
14%
Improvement Value:$122,000
86%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+2.0%
2024$5,286-0.2%
2023$5,295-1.7%
2022$5,388+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft3,452DeedBook 6021, Page 499

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5233, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 1917