Skip to content

891 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 1902

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block833
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class43
Description2.5SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,772
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
13%
Improvement Value:$126,600
87%
Total Assessment$145,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,533+2.0%
2024$5,424-0.2%
2023$5,433-1.7%
2022$5,529+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$407,000

To:

Sq Ft3,772DeedBook 20210, Page 39555

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 4485, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1902