Skip to content

893 Broadway

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$4,000
Last Sale Date
Jan 3, 1973

Property Information

Block833
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,624
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,900
16%
Improvement Value:$99,300
84%
Total Assessment$118,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,495+2.0%
2024$4,407-0.2%
2023$4,414-1.7%
2022$4,492+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,000

To:

Sq Ft1,624DeedBook 4431, Page 759

Property Built

Built

Year Built: 1910