Skip to content

910-914 Broadway

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
May 4, 1990

Property Information

Block835
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,800
91%
Improvement Value:$15,700
9%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,788+2.0%
2024$6,654-0.2%
2023$6,665-1.7%
2022$6,783+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

DeedBook 5125, Page 186