Skip to content

99 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1905

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Jan 15, 2019

Property Information

Block835
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,466
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,400
24%
Improvement Value:$82,300
76%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,096+2.0%
2024$4,015-0.2%
2023$4,022-1.7%
2022$4,093+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20190, Page 10096

Property Sale

SaleMulti
$395,000

From:

To:

Sq Ft2,466DeedBook 20190, Page 10096Recorded2/4/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 12219, Page 3649

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6120, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1905