Skip to content

97 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1888

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Oct 29, 1998

Property Information

Block835
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
20%
Improvement Value:$84,100
80%
Total Assessment$105,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,762+2.1%
2024$3,683-0.2%
2023$3,689-1.9%
2022$3,759-5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

Sq Ft1,280DeedBook 5573, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1888