Skip to content

881 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block842
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,700
36%
Improvement Value:$92,700
64%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,530+2.0%
2024$5,421-0.2%
2023$5,429-1.7%
2022$5,525+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

DeedBook 20190, Page 51424