Skip to content

206-210 Sylvan Ave

Newark, NJ 07104

Last Sale Date
Oct 26, 2014

Property Information

Block842
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
100%
Improvement Value:$100
0%
Total Assessment$81,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,084+2.0%
2024$3,023-0.2%
2023$3,028-1.7%
2022$3,082+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0