Skip to content

3 Greenwood Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jul 8, 2021

Property Information

Block842
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,298
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,100
12%
Improvement Value:$125,200
88%
Total Assessment$142,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,412+2.0%
2024$5,305+33.3%
2023$3,980-1.7%
2022$4,051+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,298DeedBook 20211, Page 1608

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,298DeedBook 20150, Page 74587Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 4641, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1900