Skip to content

6 Greenwood St

Newark, NJ 07104

Built 1901

Last Sale Price
$24,000
Last Sale Date
Sep 28, 1984

Property Information

Block842
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
17%
Improvement Value:$99,200
83%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,541+2.0%
2024$4,451-0.2%
2023$4,458-1.7%
2022$4,537+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$24,000

To:

Sq Ft1,444DeedBook 4848, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1901