Skip to content

776 Highland Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block850
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,056
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,800
17%
Improvement Value:$179,700
83%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,234+2.0%
2024$8,071-0.2%
2023$8,084-1.7%
2022$8,227+19.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft4,056DeedBook 20220, Page 8783

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft2,664DeedBook 20190, Page 9854Recorded2/1/2019

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 12258, Page 6061

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 12006, Page 8661

Property Sale

Sale
$150,200
DeedBook 5922, Page 812

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5621, Page 506

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4601, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1890