Skip to content

123-137 Manchester Pl

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block851
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$550,000
77%
Improvement Value:$164,800
23%
Total Assessment$714,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,184+2.0%
2024$26,648-29.7%
2023$37,893+50.0%
2022$25,262+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5011, Page 340