Skip to content

94 Green St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$7,200
Last Sale Date
Apr 29, 1985

Property Information

Block867
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
80%
Improvement Value:$3,600
20%
Total Assessment$18,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$685+2.1%
2024$671-0.2%
2023$672-1.7%
2022$684+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$7,200

To:

DeedBook 4878, Page 902