Skip to content

32 Columbia St

Newark, NJ 07102

Vacant Land

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block867
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,536+2.0%
2024$1,506-0.2%
2023$1,509-1.7%
2022$1,535-71.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

DeedBook 20190, Page 46160