Skip to content

36-42 Columbia St

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 21, 1983

Property Information

Block867
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$934,900
75%
Improvement Value:$315,100
25%
Total Assessment$1,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,538+2.0%
2024$46,600-12.6%
2023$53,344-7.4%
2022$57,597+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

To:

DeedBook 4801, Page 180