Skip to content

90 Green St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$12,500
Last Sale Date
May 21, 1985

Property Information

Block867
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,900
98%
Improvement Value:$200
2%
Total Assessment$12,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$460+2.0%
2024$451-0.2%
2023$452-1.7%
2022$460+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,500

To:

DeedBook 4875, Page 391