Skip to content

38 Liberty St

Newark, NJ 07102

Industrial

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block868
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
DescriptionB.T.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,600
97%
Improvement Value:$4,300
3%
Total Assessment$165,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,309+2.0%
2024$6,185-0.2%
2023$6,195-1.7%
2022$6,304+171.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

DeedBook 20181, Page 2288

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5518, Page 759

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4914, Page 604